Köpek Cinsleri Köpekler

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

Yazar admin

Küçük ve büyük boy köpek ırklarının arasında kalan ve orta boy köpek ırkları arasında sayılabilecek İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler, oldukça sevimli ve ilgi çekiciler. Yapısı gereği hassas olan ancak son derece hareketli olan İngiliz Cocker Spanieller, anne sütünden faydalanarak 45-60 gün aralığında sahiplenilebilirler. Anne sütünden az faydalanan köpeklerin, ileri vadede oldukça sık hasta olabileceği düşünüldüğünde, ideal sahiplenme süresinin 60 gün olduğunu bilmek gerekiyor.

İngiliz Cocker Spaniel Genel Özellikleri

Amerikan Cocker Spaniel ırkını bilenler, İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler ile neredeyse birebir özellikleri olduğunu da bilirler. Bu cins, tüylü kulakları, ipeksi tüyleri, küçük ile orta arası boyları ve son derece hareketli olması ile biliniyor. Siyah, kahve rengi, ten rengi tüylere sahip olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler, çocuklar ile iyi geçinen, harika aile köpekleridir. Oldukça oyuncu olan ve hareket etmeden duramayan İngiliz Cocker Spaniel cinsi, genellikle yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Bakımı için sık sık temizlenmesi, taranması, yıkanması ve kulaklarının silinmesi gereken İngiliz Cocker Spaniel, ideal bir evcil hayvan olmakla birlikte, genellikle geniş alanlı evler veya bahçeli evlerde daha rahat hareket şansı buluyor.

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

İngiliz Cocker Spaniel, boyut olarak küçük sayılabilecek bir ırk olmasına rağmen, diğer Spaniel türü köpeklere göre daha uzun boylu sayılabilir. Gördüğünüz anda güzel gözleri ve neşeli bakışları ile ilgi çeken İngiliz Cocker Spaniel, dengeli, güçlü ve kompakt bir cinstir. Yerden yüksekliği erkek olanlar için 40-45 cm, dişi olanlar için ise 37-40 cm aralığındadır (ayaktan, omuz başına) Gövde olarak uzunluğu ise ensesinden kuyruk sokumuna kadar yaklaşık yine 40 cm civarıdır. İngiliz Cocker Spaniel erkekleri erişkinlerde 12-15 kilo, dişilerde ise 10-14 kilo aralığındadır.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel yavrular, hayatlarının ilk bir yılında kuru mama ile beslenmelidir. Yüksek kaliteli kuru mama ile beslenmeleri hem enerjilerini karşılayacak hem de gelişimleri için önem teşkil edecektir. Pirinç (karbonhidrat) ve Protein (Et türevleri) ağırlıklı beslenmek, onlar için ideal beslenme tarzıdır. Bu süreçte yaş mama vermemek ve onları yaş mamaya alıştırmamak gerek. Zira yaş mama ile erken doyan ancak sık sık acıkan İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekleriniz, beslenme alışkanlıklarını oturtamayabilir.

Sık sık tüylerini taramanız ve onları temizlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu cinsin en önemli özelliğinin, parıl parıl parlayan uzun tüyleri olduğunu unutmamak gerek. İngiliz Cocker Spaniel köpeklerinizi, günde bir defa kısa süre, haftada bir defa da fırça yardımı ile taramak, evinizin tüylenmesini ve hayvanınızın tüylerinin sağlığını korumasını sağlamak adına oldukça önemli.

İngiliz Cocker Spaniel için önem teşkil eden bir diğer nokta da onların uzun kulakları ve tüyleri ile kapanan kulak girişleridir. Kulaklarının içerisine batan otlar, kulak kirleri, böceklenme ya da kurtlanma gibi ihtimallere sebep olacağından, her gün dışarı çıkardığınız köpeğinizi mutlak suretle kulak kontrolüne tabi tutmalısınız. Bu onun sağlığı açısından en can alıcı nokta. Kulak temizleyicisi ile kulak yüzeyini yavaşça silmeniz, onun için yeterli temizliği yaratacaktır. Yine yıkarken, kulaklarının içine su kaçırmamaya da dikkat etmelisiniz.

İngiliz Cocker Spaniel Karakter

Olabildiğince hareketli olan İngiliz Cocker Spaniel cinsi, asil görüntüsünün altında çok ama çok hareketli ve heyecanlı bir köpek cinsidir. Tasma ile gezdirilmemesi durumunda her yere ve her şeye dikkati takılan bu özel köpekler, ellerinizin arasından kaçıp gidebilir. İlk yıllarında tasma ile dolaştırmanız ve ona efendisini takip etmeyi öğretmeniz son derece önemlidir.

Köpeğinizin doğru davranışı edinmesi adına ona sık sık iyi davranışları için övgü, yanlış davranışları için de minik cezalar verebilirsiniz. Zira İngiliz Cocker Spaniel, iyi yetiştirilmemesi durumunda söz dinlemeyen bir hal alabilir.

İngiliz Cocker Spaniel, karakter olarak;

  • Hareketli
  • Oyuncu
  • Sevecen
  • Stresli
  • Korkak

Olarak bilinir ve bu özellikleri onu oldukça sevimli kılar.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap