Köpek Cinsleri Köpekler

Jack Russell Özellikleri ve Bakımı

Yazar admin

Jack Russell ırkı, genellikle sinema filmlerinde kullanılan bir cinstir. Çok hareketli bir yaşama sahip bu cinsin ev içerisinde bakım için uygun olduğu söylenebilir. Hiperaktif köpek cinsleri içerisine bulunan bu köpek cinsi, ilgi gösterilmediğinde oldukça hırçın olabilmektedir. Eğitimi konusuna gelindiği zaman inatçı yapıları olduğundan ötürü biraz zorlu eğitim süreçleri bulunmaktadır.

Jack Russell Özellikleri

Jack Russell ırkının kökeninin İngiltere olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Bununla beraber ağırlıkları 6 ile 8 kilogram arasındadır. Boylarının ise 30 ile 36 cm arasında değiştiğini belirtmek mümkündür. Bu köpek cinsinin atletik bir vücuda ve sağlam yapıya sahip olduğu söylenebilir. Ten renginin ise çoğu zaman kahverengi kabul edildiği bilinir.

Kafa yapısı; arka kısım geniş olup ön tarafa doğru gelindikçe sivri hal almaktadır. Burun yapısının ise uzun bir burun yapısına sahip olduğu ve siyah renkli olduğu söylenebilir. Bu cins, esnek bir vücuda sahip olmasından ötürü bir insan basit bir biçimde onun bedenini kavrayabilir. Bu beden yapısı onun avlanması konusunda en önemli destekçisidir.

Bu biçimde av, dar bir mekanda olduğu zaman oraya rahatça girebilir. Köpeğin boyu, iyi bakıldığı takdirde 36 santimetre kadar olabilir. Herkes açısından kabul edilen boy aralığının ise 25- 36 santimetre arasında olduğu söylenebilir. Bu ırkın ömrünün ise 10 ile 15 yıla arasında değiştiğini belirtmek mümkündür.

Jack Russell Bakımı

Jack Russell köpek cinsinin bakımı mutlaka olarak gündelik şekilde yapılması tavsiye ediliyor. Kısa tüylere sahip olmalarına karşın gün içerisinde yaklaşık yarım saat gibi bir süre zarfında tüyleri fırçalanması gerekir.

Tüy dökümü hakkında kişinin içi rahat olabilir, çünkü bu tür çok fazla tüy döken bir ırk değildir. Bu tür köpeklerin devamlı ev içerisinde olması, onları depresyona sokabilir. Bundan ötürü devamlı olarak dışarı çıkararak egzersiz yapmalarına olanak tanınmalıdır. Bu türün dışarıda egzersiz yapılmasına imkan tanındığında mutlaka olarak tasma kullanılması gerektiğini belirtmek gerekir. Oldukça hareketli ve keşfetmeye oldukça yatkın olan köpek olduklarından ötürü sahibini unutup uzaklara gidebilir.

Bu ırk, kürk yapısı açısından çok fazla değişkenlik gösterebilir. Kimilerinin tüyünün uzunluğu bir santimetre olurken kimilerinin ki ise on santimetreye kadar ulaşabilir. Bunun yanı sıra tüyleri, kalın ve pürüzsüz bir yapıya sahip olabilmektedir. Kürkünün rengi ise vücudunda yer alan tüylerin yüzde 51 kadarı beyaz diğer kalan kısımları ise ten rengi şeklinde olabilmektedir. Ten renginde alternatif şeklinde limon, siyah şekilleri de yer alabiliyor.

Jack Russell Karakteri

Bu cinsin, oldukça hareketli bir yapıya sahip olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Cesur bir mizacı olmasından ötürü, avlanma hususunda hiç tereddüt yaşamamaktadır. Bu ırka sert bir biçimde yaklaşmayan çocuklara karşı oldukça iyi bit tepki sergiler.

Zeki bir yapısının olmasına karşın oldukça inatçıdır. Bu inatçılık ise onun eğitiminde oldukça zorluk çıkarmaktadır. Başka köpekler ile arası çok iyi olmadığı için onlara karşı biraz saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu problemin önüne geçebilmek adına yavruyken onu başka hayvanlar ile tanıştırıp sosyalleşmesinin sağlanması gerekmektedir.

Kovalanmaya çok fazla bayılmasından ötürü yaşadığı bölgede başka hayvanlara bakmak çok zor hale gelebilir. Bu ırk, tırnaklarıyla herhangi bir yeri kazmayı çok sever. Eğer köpeğe gereken ilgi gösterilmez ise hırçın tavırlar sergileyip kimi yerlere zarar verebilir.

Eğer köpeğin bakımında yeterince egzersiz imkanı sunulur ise apartman hayatı açısından hiçbir problem yaşatmaz. Köpeğe yeteri kadar ilgi verilmesi oldukça önemli bir husustur.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap