Köpek Cinsleri Köpekler

Kangal Özellikleri ve Bakımı

Yazar admin

Doberman köpekler Almanya’da farklı cinslerdeki köpeklerin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmış köpek ırklarıdır. Irk ismini de türü ortaya çıkaran Karl Friedrich Louis Dobermann’dan almıştır. Karl kendini koruyacak bir köpek ırkı yaratmak istemiş ve farklı köpek ırklarını bir araya getirerek 1890’lı yıllarda bunu başarmıştır.

Doberman Genel Özellikleri

Dobermanlar günümüzde en çok tanınan ve insanlar tarafından mekanlarda en çok beslenen köpeklerdendir. Bu köpekler orta büyüklüğe sahip köpeklerdir. Bu köpeklerin tüyleri de oldukça kısadır. Dobermanlar güçlü ve zeki köpeklerdir. Bu amaçla koruyuculukta oldukça gelişmişlerdir. Zeki oldukları için kolay bir şekilde eğitilerek çeşitli yerlerde kullanılabilmektedirler. Bu köpekler polis köpeği ve koruma köpeği olarak yetiştirilebilen köpeklerdir. Bu köpekler atletik bir yapıya sahiptirler. Dobermanlar yaşam süresi 13 ya da 14 yıl olabilen köpeklerdir. Bu köpekler tek seferde 3-7 yavru doğurabilirler.

Doberman Özellikleri

Dobermanlar güçlü ancak zarif görünüşe sahip olan köpeklerdir. Erkek dobermanların kiloları 40-45 kilogram arasında değişmektedir. Dişilerinin kiloları ise 32-35 aralığındadır. Ayrıca yetişkin erkek dobermanların boyları ortalama 68-74 cm iken dişilerin 64-68 cm’dir. Dobermanların tüyleri kısa ancak serttir. Dobermanlar genelde siyah ya da kahverengi renge sahiptirler. Bu köpek cinslerinin bacakları yere dik bir şekilde basmaktadır.

Bu durumda dobermanların asaletlerini artırmaktadır. Dopermanlar güçlü kafa ve kuvvetli çene yapısına sahip olan köpeklerdir. Bu köpekler eğimli kuyruklara sahiptirler ve bu kuyrukları genelde dik tutmaktadırlar. Dobermanlar hassas ciltlere sahiptirler. Bu durumda onların cilt rahatsızlıklarına yakalanmalarına neden olabilmektedir.

Doberman Bakımı

Doberman cinsi köpekler kısa tüylere sahip oldukları için soğuğa karşı fazla dayanıklı değildirler. Bu sebeple bakımlarının evde yapılması ve evde beslenmeleri köpeklerin sağlıklı olmalarını sağlar. Kısa boylu tüylere sahip oldukları için az tüy dökmektedirler. Ancak köpeklerin haftada en az bir kez tüylerinin taranması gerekmektedir. Dobermanlar sık yıkanma ihtiyacı duymayan köpeklerdendir.

Ancak hareketli oldukları için tırnak bakımlarının zamanında yapılması ve uzamış tırnaklarının zamanında kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca dobermanların diş bakımlarının zamanında yapılması gerekmektedir. Dobermanlar enerjik köpek oldukları için uzun süre evde tutulmamaları gerekir. Bu sebeple egzersiz ihtiyacını karşılaması için dobermanların sık dışarı çıkarılması gerekir.

Dobermanların sağlıklı olması için kuru mamaları yemeleri gerekmektedir. Ayrıca dobermanların 12 aydan sonrasında tek öğün beslenmesi gerekmektedir. Çünkü bu köpekler yaşları ilerledikçe kilo alma eğilimleri artmaktadır. Bunun için fazla beslenmeleri zararlı olabilmektedir. Bunlar dışında dobermanların pişmiş ve yağlı kemiklerle beslenmemesi gerekmektedir. Bu köpek cinsleri fazla havlamadığı için apartman dairelerinde de beslenebilirler.

Doberman Karakter

Doberman cinsi köpeklerin kendilerine güvenleri çok yüksektir. Aynı zamanda korkusuzdurlar. Bu özelikleri sayesinde koruma görevlerini layıkıyla yerine getirirler. Bu köpeklerin enerjileri de yüksektir. Bunun dışında sahiplerine sadık ve onların verdikleri emirleri anında yerine getiren köpeklerdir.

Bu sebeple aile içinde ve bekçi köpeği olarak yaygın bir şekilde kullanılırlar. Sahiplerine bağlılığı ondan ayrı kalınca dobermanları depresyona sokabilmektedir. Dobermanlar ilk anlarda sahiplerine karşı gelebilirler. Bu sebeple sahiplerinin onlardan korkmaması ve eğitimlerini iyi vermesi gerekir. Bu sayede sahiplerine itaatleri artmaktadır. Eğitim sırasında baskı yapılmaması ve şiddet uygulanmaması gerekmektedir.

Bunların yapılması köpeğin itaat etmesin zorlaştırmaktadır. Bunun dışında sahiplerine karşı aşırı korumacı bir köpek olduklarından dolayı yavruyken kişilere alışması ve tepkisinin azaltılmasına çalışılmalıdır. Aksi halde aşırı kıskançlık yapabilmektedirler.

Aynı zamanda sahiplerinin onlarla ilgilenmemesi dobermanların depresyon sorunu yaşamasına sebep olabilmektedir. Dobermanlar dominant karaktere sahiptirler. Bu sebeple evde başka köpekler bulunduğunda onlara üstünlük sağlamak isterler.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap