Köpek Cinsleri Köpekler

Labrador Özellikleri ve Bakımı

Yazar admin

Köpekler insanlardan tarafından en çok beslenen canlılar arasındadır ve pek çok köpek cinsi kişilere dost olması amacıyla evlerde beslenmektedir. Kişiler tarafından en çok beslenen köpek cinslerinden birisi de Labrador olarak anılan köpeklerdir.

Labrador Genel Özellikleri

Ülkemizde en çok beslenen köpekler arasında bulunan Labradorların asıl isimleri Labrador Retriever’dir. Ancak genel kullanımda Labrador olarak anılmaktadırlar. Bu köpekler ilk olarak Kanada’ya bağlı Newfoundland isimli Ada’da ortaya çıkmışlardır. İlk ortaya çıktıkları zamanda St.John Köpeği olarak anılan Labradorlar 1700’lü yıllarda görülmüşlerdir.

Bu dönemde balıkçılara yardım amacıyla kullanılan bu köpekler daha sonra İngiliz avcılar tarafından İngiltere’ye götürülmüş ve o dönemden sonra da ırk yayılmıştır. Günümüzde Labrador isimli köpekler Amerika’nın en ünlü köpeklerinden birisi olmuştur. Bu köpekler büyük boylara sahip köpeklerdir. Genelde av köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Bu köpeklerin yaşam süreleri 10-12 yıl arasında değişmektedir. Labradorlar güçlü kemik yapılarına sahip köpeklerdir.

Labrador Özellikleri

Labrador cinsi köpeklerin erkeklerinin boyları 56-63 cm arasında değişirken dişilerin boyları 53-58 cm arasında değişmektedir. Labrador erkek köpeklerin kiloları 27-36 kg olurken dişilerdeki ağırlık 25-32 kg olmaktadır. Labrador cinsi köpeklerin tüyleri oldukça kısadır bu durumda köpeklerin bakımını kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca bu köpekler genel olarak sarı, siyah ya da çikolata kahvesi renklerinde olmaktadır. Bu köpeklerin kürklerinin rengi genelde tek renktir. Bu köpeklerde benek falan bulunmaz. Labrador cinsi köpekler büyük buruna sahiptirler. Ayrıca labradorların orta büyüklüklerde sarkık kulakları vardır. Bu kulaklar dışarıdan bakıldığında üçgen gibi görünmektedir.

Labradorların kafasıysa oldukça geniştir. Ayrıca labradorların kürkleri su geçirmezdir. Suda yüzme yeteneği olan bu köpeklerin ayakları da perdelidir ve bu özellik onların iyi bir yüzücü olmasını sağlamaktadır. Labradorların kuyrukları güçlüdür ve

Labrador Bakımı

Labradorlar bakımı kolay olan köpeklerdendir. Genel olarak tüyleri kısa olduğu için haftada en fazla 2 kez tüylerine bakım yapılması yeterli olmaktadır. Labradorlar orta derecede tüy dökme özelliğine sahiptirler. Kulaklarının temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu köpeklerin kulakları sarkık durumda olduğu için kulaklarında enfeksiyon olma riski yüksektir. Bu sebeple sık sık kulaklarının temizlenmesi gerekmektedir.

Özellikle bu köpekler yüzdükten sonra kulakları kurulanmalıdır. Ayrıca bu köpekler suyu sevdikleri için yıkanmaları sahipleri için oldukça kolay olmaktadır. Labradorların sağlıklı yaşam sürebilmesi için kaliteli mamalarla beslenmesi gerekmektedir. Mamalardaki vitamin ve besin değerlerinin yüksek olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu köpekler enerjik oldukları için enerjilerini atmaları sağlanmalıdır. Bu sebeple labradorların sık sık dışarıya çıkarılması ve onlarla oynanması gerekmektedir. Labradorların çok güçlü boyunları vardır. Bu sebeple yetişkinlik dönemlerinde tasmayla sorun çıkarabilmektedirler. Bunu için küçük yaşlardayken tasma eğitiminin verilmesi gerekmektedir.

Labrador Karakter

Labradorlar duygusal köpeklerdir. Aynı zamanda çok sahiplenicidirler ve sahiplerine karşı aşırı korumacıdırlar. Bunun dışında labradorları zeki köpeklerdir ve sahiplerine itaat etmekten hoşlanırlar. İnsanlarla yaşamayı ve çocuklarla oynamayı seven köpeklerdir. Ayrıca labradorlar evlerde beslenen diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaktadırlar. Labradorlar enerjik köpeklerdir ve sürekli hareket halinde olmaları egzersiz yapmaları gerekmektedir. Evde bırakıldıklarında çabuk sıkılabilen köpeklerdir. Bu sebeple yalnız bırakıldıklarında evdeki eşyalara zarar verebilmektedirler.

Ayrıca labradorları yüzmeyi çok seven köpeklerdir. Labradorların yavru halindeyken sosyalleştirilmesi gerekir. Aksi halde yetiştiğinde yabancılara karşı sorun çıkarabilmektedir. Labrador cinsi köpeklerin eğitilmesi oldukça kolaydır. Ayrıca bu köpekleri uyuşturucu bulma gibi amaçlarla polis köpeği olarak kullanılabilmektedir. Bunun dışında koruma görevini de yapabilmektedirler. Ayrıca labradorlar engellilere yardımcı olmak amacıyla da kullanılabilmektedir. Labradorları fazla havlamayan köpeklerdir. Bu sebeple apartmanlarda da beslenebilmektedir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap