Kedi Cinsleri Kediler

Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

scottish fold
Yazar admin

Scottish Fold kedisini diğer kedilerden ayıran en önemli özellik ön tarafa ve aşağı katlanan küçük kulaklarıdır. Bu, ona etkileyici bir görünüm kazandırır. Güzel huylu ve özenlidir. Özverili olduğu kadar pek de istekli olmayan bu kedi cinsi aslında harika bir evcil hayvandır. Scottish Fold kedisi asla kulakları katlı olan American Curl cinsi ile karıştırılmamalıdır. Çünkü American Curl kedisinin kulakları, öne doğru katlanan Scottish Fold’un kulaklarının aksine yukarıya ve geriye kıvrılmaktadır.

Başka Kedilerle Geçinmeİyi
Çocuklarla Geçinmeİyi
Dikkat ve İlgiOrta
KonuşkanlıkDüşük
Oyunculukİyi
AvcılıkÇok İyi
AktiviteOrta
BağımsızlıkYüksek

Scottish Fold Kedisinin Tarihi

Bilindiği üzere ilk Scottish Fold kedisi, 1961’de İskoçya’nın Perthshire şehrinde bir çiftlikte bulunan Susie adında bir ahır kedisiydi. Kulakları sanki doğal bir mutasyona uğramışçasına katlanmıştı ve bu özelliğini yavrularının yarısı kadarına da yansıtıyordu. Yakındaki komşu çiftliğin sahibi William Ross, önce bir genetik uzmanının bilgisine başvurarak yavru kediyi yetiştirmeye başladı. Ne yazık ki yetiştirdiği bu kedi yani Susie‘ye bir araba çarptı ve bir süre sonra kedi öldü. Ancak kızı Snooks bu özelliğini asla yitirmedi.

Aslında Scottish Fold yavrusu katlanmış kulaklarla dünyaya gelmez. Aynı geni taşıyan yavruların kulakları, genellikle kulağın dış tarafındaki tabanın yanında başlayarak ortalama 21 günde katlanmaya başlar. Fold geni kedinin vücudu boyunca kıkırdak ve kemiğin gelişimini etkileyen eksik otozomal dominant bir gen olup cinsiyetle ilişkisi bulunmamaktadır. Genin iki kopyasına sahip bir kedinin homozigot olduğu söylenmekte fakat katlanmış kulakları oluşturan genin iki kopyasına sahip olan kediler genç yaşta artritin değişimi de dahil olmak üzere, ciddi sağlık sorunlarına sahip olabilir. Bu kediler aslında bu tür durumlar sebebiyle pek yetiştirilmezler.

Genin bir kopyasına sahip olan kedilerin heterozigot olduğu belirtilmekte ve katlanmış kulaklara sahiptir. Daha büyük yaşlarda artrit gelişebilir ve bu durum kedilerin iyi bir yaşam kalitesine sahip olup olmadıkları ya da ağrı ve sakatlığa eğilimli olup olmadıkları konusunda tartışmaları da beraberinde getirmektedir.

scottish fold

scottish fold

Katlanmış kulakları olan bu kediler, döktüğü tüylerinin hiçbirinin genin kopyasının alınmaması için katlanmış kulak özelliğini göstermeyen kedilere yetiştirilir. Heterozigotlu bir Scottish Fold’un düz olan kulakları yine bir Scottish Fold’u ile yetiştirmek yerine bir British Shorthair’i ile çiftleştirmek daha mantıklı olacaktır. Fakat şu unutulmamalıdır ki düz kulakları olan Scottish Fold’u hala aynı gene sahip olabilir fakat onu daha fazla ortaya çıkaramayacaktır. Veterinerler farklı geni bulunan tüm kedilerin osteokondrodisplazisi olduğu ve bu sebeple ağrı ve acı çekebileceğinden Scottish Fold’un yetiştirilmesine sıcak bakmamaktadır. Bir diğer deyişle bu tartışmalar üremenin devam ettiği ülkelerde bulunmaktadır.

Bu cins Birleşik Krallık’ta Governing Council of the Cat Fancy (GCCF)’ye kayıtlı olmakla beraber, 1971 yılında sağlık durumlarına ve yetişmesine bağlı sorunlar sebebiyle kuruldan geri çekildi. Fakat üreme bu duruma istinaden durmadı ve başta ABD olmak üzere farklı ülkelerde devam etti. ABD’deki birçok dernekte bu durumla tolere edildiği için üreme de buna bağlı olarak devam etti.

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold’u sık ve kısa tüy yapısına sahiptir. Kısa tüylüler haftada bir kez olmak üzere, uzun tüylü kediler ise haftada iki kez fırçalanarak düzenli bakım yapılmalıdır. Bu kıl yumağı oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Kedinin tırnakları iki haftada bir kesilmeli ve tırnaklarını sürteceği bir tırmalama direği kurulmalı. İyi bir diş hijyeni ve ağız sağlığı için en az haftada bir kez kedinin dişleri fırçalanmalı. Ayrıca Scottish Fold’un kulakları haftada en az bir kez kontrol edilmelidir. Kontrolün amacı enfeksiyon belirtisi, kulaktan sıvı gelmesi veya tahriş olup olmadığının belirlenmesine yöneliktir.

Bir Scottish Fold’u kendisine özgü bir yerde yatmalıdır. Onu her akşam yatağına koyun, yatağı temiz tutun.. Ayrıca asla kedinizi bu yatağı kullanmaktan vazgeçirmeyin. Scottish Fold’u çok aktif bir kedi olmamakla birlikte insanlarının çevresinde bulunmayı ve dikkat çekmeyi severler. Kedinizle oynarken öğretici tarzı oyuncakları kullanın. Fırlatıp atılan bu oyuncağı geri getirmesini öğretmek için Scottish Fold’un eğitebilirsiniz. Odaya, kedinizin tırmanmasını ve araştırma yapmasını sağlamak için bir kedi ağacı ekleyin. Herhangi bir kedinin sadece kapalı ortam bir kedi olması iyi olmakla birlikte bu durum, enfeksiyon, kavgalar, yırtıcı saldırılar ve tipik araç kazaları oluşma riskini de azaltır.

Bu cins kediler genelde sakin ve sessiz bir şekilde durması ile bilinir. Genellikle diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle oldukça iyi geçinir ve birçok evcil hayvanla güzel uyum sağlar. Ayrıca onlara saygı gösterecek ve kabaca emirler vermeyecek kadar büyük çocuklarla da iyi geçinirler.

Yaygın Sağlık Sorunları

Scottish Fold’u için en büyük sağlık sorunu, kat genine bağlı kıkırdak ve kemik gelişimini etkileyen osteokondrodisplazi adı verilen dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Bir kediyi evlat edinecekseniz size tavsiyemiz, sert bir kuyruk, sert bacak eklemleri veya bacaklarda veya ayaklarda, kedinin osteokondrodisplaziden etkilendiğinin bir işareti olabilecek herhangi bir hareket problemi olup olmadığına bakın.
Scottish Fold’larının da sıradan tipik kediler gibi ömürleri vardır.

Osteokondrodisplazi dışında, bu cins kedilerin belirgin sağlık sorunları şunları içermektedir: Böbreklerde sıvı loblarının oluşmasına neden olan kalıtsal, konjenital bir sorun olan polikistik böbrek hastalığı oluşmasıdır. (Kardiyomiyopati) Yani bir nevi kalp hastalığı.

Bir Scottish Fold’u, sıradan bir evcil kedi ile aynı şekilde beslenmelidir. Islak ya da kuru yiyecekleri veya bu yiyeceklerden elde edilmiş bir kombinasyonu seçerek kedinize yedirebilirsiniz. Bazı kedi severler kedilerine içerisinde tahıl bulunmayan bir diyet verme yöntemini seçer. Ancak kedinizin tüm ihtiyaçları, hayatı boyunca değişiklik gösterecektir. Ayrıca beslenme önerileri için veterinerinize danışmanız kediniz açısından oldukça iyi olacaktır. Çünkü yediği yiyeceklerle aç kalacağı veya tamamen obez bir kedi olacağı ona verdiğiniz yiyecekle ortaya çıkmaktadır.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap