Köpek Cinsleri Köpekler

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı

Yazar admin

Shih Tzu ve ya Shih Tzu Kou olarak bilinen bu köpekler ufak yapılı uzun tüylü olarak karşımıza çıkar. Bu köpekler sevecen ve ufak oldukları için genellikle tercih edilirler. Köken olarak Çin’e dayanan bu köpek türü anlam olarak aslan köpek anlamına gelmektedir. Kökenleri 1600 yıllarına kadar dayanmaktadır. Ayrıca Tibet kökenli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu köpekler 1700- 1800 yıllarda Pekingese ve Lhasa Apso adlı bu iki cinsin çiftleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Bu köpeklerin tercih edilme oranı geçmişten günümüze kadar oldukça bir artış göstermiştir. Hatta günümüzde de çokça tercih edilen bir köpek olduğunu söyleyebiliriz.

Shih Tzu Fiziksel Özellikleri

Bu köpeklerin yaşama süreleri genellikle 11 ve 14 yıl arasında değişim göstermektedir. Ağırlıkları ve boyları ise dişi ve erkek olarak farklılık göstermemektedir. Çoğu cins köpeklerde erke ve dişi boy ve kilo oranlarında fark varken bu köpekler iki taraf içinde ortak bir ortalamaya sahiptirler.

Ağırlıkları genellikle 4- 7 kg arasında değişiklik göstermektedir. Boyları ise ortalama olarak 20- 30 cm arasında değişiklik göstermektedir. Ağırlıklarının ve boylarının az olması onların süs köpeği olarak kullanılmalarında ön sıralara taşır. Ne kadar küçük olsalar da aslında yapı olarak dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Tüy özelliklerine bakacak olursak iki katmanlı olduğunu görmemiz mümkündür.

Tüy yapıları insan saçını andırabilir. Uzun tüylere sahiptirler. Daha çok ipeksi bir yapı olarak karşımıza çıkar. Onları farklı kılan tüy özelliklerinden biri de burunlarından yukarı doğru tüy topluluklarının uzamasıdır. Surat kısmı çiçeğe benzetilmektedir. Hatta bu yüzden bu cinse kasımpatı yüzlü köpekler de denilmektedir.

Ağız yapıları oldukça küçüktür. Kafa yapısı yuvarlak bir biçimdedir. Ufak bir burna sahiptirler. Burunlarının ucu ufak ve siyah bir yapıdadır. Göz yapısı ise birbirinden mesafelidir. Yuvarlak bir yapıya sahiptir. Yüzlerine oranla birazcık büyüktür. Kulakları da kendileri gibi ufak yapıdadır. Ama aşağıya doğru sarkık bir yapısı mevcuttur.

Kulaklarının üstü de vücudu gibi uzun tüylerle kaplı bir şekildedir. Vücutları kısa ama sırtları ise daha uzun bir yapıdadır. Kuyrukları da tüylerle kaplı olan bu köpeklerin kuyrukları genellikle vücut tarafına doğru bir kıvrıma sahiptir.

Shih Tzu Karakter Özellikleri

Shih Tzu cinsi genellikle sevecen bir karaktere sahiptirler. Ama kibirli bir yanlarının olduğundan da bahsedebiliriz. Çok zeki bir tür olduğunu söylemek mümkündür. Bu da onu eğitilebilir kılar. Uyanık ve oldukça hareketli köpeklerdir. Ufak yapılı olmalarına rağmen oldukça cesur olduklarını söylememiz mümkündür.

Neşeli köpekler olmaları onların insanlarla gayet iyi bir şekilde anlaşabildiklerini gösterir. Daha çok çocuklarla vakit geçirmeyi sevdiklerini görebilirsiniz. Ama bu neşeli olması hali altında rahatsız edildiğinde ya da canı yandığında yani sinir olduğunda sinirli bir yapı ortaya çıkar. Bu durum da onların sizi ısırmalarına neden olabilir. Bu türler yabancılara karşı hemen kendilerini kaptırabilirler. Bu durum karşı cins için de geçerlidir. Diğer evcil hayvanlarla kolaylıkla anlaşabilirler.

Shih Tzu Bakımı

Bu cins köpekler çok sıcak ortamlarda yaşamlarını sürdüremeyebilir. Ufak oldukları için kilo almaya da yatkındırlar. Bu yüzden beslenmelerine oldukça dikkat edilmelidir. Günlük olarak ise en az 20- 30 dakika tüy bakımlarının yapılması gerekmektedir. Kulakları ve gözleri özellikle dikkat edilmesi gereken yerlerdir. Bu cinslerin tüyleri yüzünü kapattıkları için tüyleri lastik tokalarla bağlanabilir. Ama bu bağlama işlemini çok sıkı olacak şekilde yapmamalıyız. Çünkü bu durumda tüy dipleri zarar görebilir. Farklı yöntem olarak tıraş yöntemi kullanılır.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap